blue ribbon
Call : 973-779-4700

Faculty and Administration

 

Faculty and Staff
2022-2023

Ms. Danielle Gonzalez , Principal

 

Early Childhood Team

PreK – 3
Mrs. Luz Fuentes -Teacher

Mrs. Irene Chmura – Paraprofessional
Ms. Dorothy O’Brien -Paraprofessional                     Ms. Dona Jean Piasecki-Paraprofessional

PreK – 4A
Ms. Beth Ann Holly -Teacher
Mrs. Diana Paparella -Paraprofessional

                                                                 PreK – 4B                                                                                                                             Mrs. Karen Binetti -Teacher                                                                          Mrs. Patty Regan – Paraprofessional

                                                                    KA                                                                                                                                    Ms. Desiree Anton – Teacher                                                                       Mrs. Carol Conway – Paraprofessional

Mrs. . Yvette Hauselben – Paraprofessional Floater

Primary School Team

1A – Mrs. Ann Nowak, Teacher

2A – Mrs. Karen Bauer Teacher
2B – Mr. Justin Yannece, Teacher

3A – Mrs. Allison Cheddie, Teacher
3B – Ms. Samantha Brown Teacher

Intermediate School Team

4A – Mrs. Marie Clifford, Teacher
4B – Mrs. Karen Romanko, Teacher

5A – Mrs. Jennifer Higgins, Teacher
5B – Mrs. Denise Pannullo, Teacher

Middle School Team

6A – Mr. Nicholas Doblovosky, Teacher
6B – Mrs. Betty Majkrzak, Teacher

7A – Mrs. Debra Costanza, Teacher
7B – Mrs. Marie McKeever, Teacher

8A – Ms. Katherine Bennett, Teacher
8B – Mrs. Judith Banyai, Teacher

Kaleidoscope Team

Mrs. Katherine Curran, Teacher
Accelerated Mathematics

Ms. Joan DeLuca
Accelerated Primary Reading/Mathematics

Ms. Sandra Gilligan Teacher
Accelerated Literature

Supporting Curriculum Teachers

Mrs. Marta Negrin –  Teacher  Spanish

Mrs. Marie Lynes, – Teacher
Latin

Ms. Chrisann Lucciola –  Teacher
Computers

Mrs. Barbara Forbes, Teacher
Physical Education

Teacher
Music

Ms. Margaret Viggiano, Teacher
Art

Middle School Fine Arts Program

Mrs. Debra Costanza
Ms. Chrisann Lucciola
Ms. Katherine Bennett
Mrs. Judith Banya
Mrs. Betty Majkzrak
Mr. Nicholas Doblovosky

Nursing Services

 

Essex County Special Services

Compensatory Education, Title 1, ESL

School Support Staff

Mrs. Deborah Neglia, Administrative Assistant
Mrs. Peggy Lubanski – Receptionist
Carlos Arias, Maintenance Supervisor
Mr. Jim Foster – Maintenance

Good, Better, Best,
Never Let it Rest!
‘Till Your Good is Better,
And Your Better is Best!